Mimari Modellemede Kolaylık Sağlayan SketchUp Eklentileri

Mimari Modellemede Kolaylık Sağlayan SketchUp Eklentileri

SketchUp ve benzeri modelleme programları günümüzde işlerimizi kolaylaştıran güzel araçlar. Bu gibi yardımcılar sayesinde kısa sürede daha çok çeşit ürün deneyimi ortaya sunmak mümkün hale gelebiliyor.

Her ne kadar emek verilerek üstlerine düşülerek oluşturulmuş programlar olsalar da bazı noktalarda tıkanmaları ve kullanıcıya deyim yerindeyse saç yoldurtmaları herkesin malumu. Bu yazıda SketchUp’ı daha az saç yoldurtan bir program haline getiren birkaç eklentiden bahsedeceğim.

  • Fredo6: Joint Push Pull
  • Fredo6: Tools On Surface
  • JHS Power Bar
  • Soap Skin Bubble
  • Sandbox

Joint Push Pull

Fredo6 kütüphanesi ile kullanılabilen Jont Push Pull eklentisi, normalde SketchUp’ın bizlere olanak vermediği eğri yüzeyler üzerinde pushpull aracını kullanmamızı sağlıyor.

Tools On Surface

Fredo6 kütüphanesi ile kullanılabilen Tools On Surface eklentisi, özellikle araziler gibi SketchUp’ın zorlandığı yüzeylere edilecek müdehaleler için harika bir eklenti. Çizgisel olmayan yüzeylerde çizgi ve çokgenleri yüzeye oturacak biçimde oluşturabilirsiniz.

JHS Power Bar

Herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan kendi başına çalışabilen JHS Power Bar eklentisi; yüzeylerin pürüssüz görünüme kavuşması, nesneleri yansıtma, birden fazla çizgiyi birleştirme gibi pek çok işlevin aktif hale gelmesini sağlıyor.

Soap Skin Bubble

Herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan kendi başına çalışabilen Soap Skin Bubble eklentisi ile membran, asma-germe yapılar oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Bu eklentiyi kullanarak yapmam istenen bölüm ödevim: https://www.cakirefekan.com/wp-content/uploads/2019/05/2019_05_EFEKAN___AKIR_160209005_scaled_512x1024.jpg?_t=1607438865

Sandbox

SketchUp’ın kendi eklentisi olan Sandbox, elinizdeki izohipslerden arazi oluşturmanızı sağlar. Pek daha işlevli önceki eklentiler gibi üçüncü kişilerin eklentileri de mevcut ancak karşılaştıklarım ücretliydi deneyemedim.

Yazıda bir hata, eksik varsa ya da eklemek istediğiniz bir şey varsa lütfen yorum yaparak bildirmekten çekinmeyin, bu yazıyı olabilecek en iyi hale birlikte getirelim.
# # # # #
Anasayfa      Sanal      SketchUp      Mimari Modellemede Kolaylık Sağlayan SketchUp Eklentileri

Bir cevap yazın

textsms
account_circle
email

Mimari Modellemede Kolaylık Sağlayan SketchUp Eklentileri
SketchUp ve benzeri modelleme programları günümüzde işlerimizi kolaylaştıran güzel araçlar. Bu gibi yardımcılar sayesinde kısa sürede daha çok çeşit ürün deneyimi ortaya sunm…
Okumaya devam etmek için QR kodunu tarayın
2019-05-03