Durum
Makale Arşivi

Durum

Bu gece, az daha yılların birikmişi olan blogumun elimden kayıp gittiğine tanıklık edecektim. Anlam veremediğim hatalar sonucu sistemi çökerttim, ve son virajı zar zor aldım. Çok yoruldum, saat sabah 8:25 şu anda. Gidip yatayım…

2020-12-18

Durum

insanlar mutlu, zaten olsunlar da.
kim bilir şu yaşadıklarımı sanki
nasıl bilsinler ben anlatmadıkça
sürekli çarpan kalbim artık bana yük
yarına umudum kalmıyor, her geçen gün
en azından yaşıyoruz diyorum ama
sadece biyolojik olarak yaşıyorum aslında
atlatamıyorum bazı şeyleri sanırım
ömür boyu düzelmeyeceğini bilmek..
unutamam o gözleri, çaresiz, güvensiz
ağlamak istiyorum aslında ama olmaz
o zaman açıklama yapmam gerekir
nasıl anlar ki sanki halimi, halimizi
ona göre her şey tastamam, sıkıntı yok
mutlu olun be insanlar, mutlu olun
dünya dönüyor, dönmese bile yaşıyoruz ya…

11.07.2017 21:50 Antalya/Konyaaltı

2017-07-11

Durum

Şuan bir uçaktayım, şehirler arası bir yolculuk esnasında fark ettim ki insanlığımız kalmamış. Hani şu kişinin kendinden bildiği işlerden birisi…

Evvelden hatırlarım, daha minik bir bacaksızken annemle yaptığımız otobüs yolculuklarında biz bir şey yiyorsak yanımıza önümüze arkamıza ikram ederdik. Aynı şekilde yolculuk komşularımız da bizlere aynı nezaketi gösterirdi. Tabi arada telefondan bağıra çağıra konuşan düdükler çıkar elbet ama onlar zaman ve mekanda birer sabit nokta, her yerdeler.

Neyse işte yolculuk esnasındayım şuan yanımda 2 kız oturmakta bir şeyler yiyorlar, kendi aralarında koyu bir sohbetle sürekli camdan aşağıyı görme merakındalar. Ben ise kulaklığı taktım, müziklerin dünyasında at koşturuyorum.

Yediklerinde gözüm yok elbet ama ben bir merhaba demiş olsam onlar da yediklerinden ikram edip ben geri çevirsem vb. Bence toplum açısından olumlu etkileri olur ancak bizim kimseye güvenimiz yok ki 1 saatlik yolculukta rastgele denk gelen birisine güvenelim saygı duyalım.

Haydi şimdi hep birlikte tanımadığımız her insan tanesi bizim için yokmuş gibi davranarak sarsılmaz dik duruşumuzu koruyalım. Neyse yaşlı aksi dede ve nineler yerine hiç ses etmeyen vatandaşlarla yolculuk etmesini pek tabii yeğlerim.

Bir kere bir teyzeyle münakaşaya girmiştim “bu koltuk bize aitti sana kim sattı bileti” şeklinde bir soru yöneltince ben şaştım kaldım afalladım vay canına şimdi yandım, ruhuma sağlık ruhsarcığım ölmemiş… Yok bu başkaydı neyse.

Velhasıl kelam öyle dikkatimi çekti yazayım dedim tespitim de yok sonuç kısmım da.. Var olun!

2017-06-13

Durum

Ülkemiz günden güne gerilemekte ve bunun farkında bile değiliz. Peki bunun için ne yapmaktayız? Sanıyorum bir iki sosyal medya gönderisi dışında hiç bir şey…

Bilmiyorum farkında mısınız oldukça şekilci, dedikoducu, sevilmeyen insanlar oluyoruz. Herkes birbirinin ardından konuşmakta, kendi çıkarı için ‘arkadaşının’ işini baltalamakta. Bilmiyorum bana öyle geliyor ki bu böyle olmamalı. Birazcık saygı olsun isterdim insanlar arasında.

Ancak biz insana değer vermiyoruz ki toplumumuz değerleri olan kişilerden oluşsun. Sanatın konusudur çatışmalar; zengin-fakir, genç-yaşlı, güzel-çirkin…

Hayatımızın çatışmalarından birisi ise tüm bu çatışmaların yanında KADIN-ERKEK çatışması. Bakın kadın erkek eşittir demek kadın erkektir, erkek kadındır demek değildir. Kadın, kadın gibi olmalı; erkek, erkek gibi olmalıdır da demiyorum. İnsanlar kendilerini hissettikleri gibi olmalı. Ancak görüyorum ki insanları sınırlandırma amacında olan birtakım algı yöneticileri mevcut. Herkes birbirine karışır, birbirine laf eder durumda. Saygısızlık hat safhada, ben dahi şuan bir konferanstayım ancak konuşmacıyı dinlemeyip bu yazıya odaklandım. Saygısız kişileriz, ayıp.

2016-11-23

Durum

Sizi buradan anıyorum Erdal Hocam, tercih döneminde söylüyordunuz ‘Okan Mimarlık’ diye…
Tercih listesine yazdım ve şans o ki burası çıktı sonuçlarda. Ben ne mimarlıktan anlarım ne de kalem tutmaktan.

Neyse konumuz mimarlık falan değil, adını sahibinin soyadından alan Okan Üniversitesi. Kampüsü Tuzla’da. Yurdu kampüsünde. Ufak, sıkıcı, 4 kişilik bir oda. Pencerenin dışında futbol ve basketbol sahası. Zaman bilmeksizin koşuşan öğrenciler. Evet ben de bu tek düzeliğin ortasında kalmış bir hazırlık sınıfı öğrencisi. Ne arabam var ne de arabam olsa gezmemi sağlayacak şehir bilgim. Ulaşımı dert, zaman geçmek bilmez. Hafta sonu geldiğinde başlasın sıkıntılar, dersler iyi hoş; zamanı geçiriyor. Öğreniyorum üç beş kelime. Hocamız var Ganalı. Adı Kofi, K.K olarak geçiyor ismi ders programında. Bir keresinde soy ismini de görmüştüm bilgisayarında ama şuan anımsamıyorum. Kendisi 40 yaşında. 2 çocuğu var, 17 ve 13 yaşlarında olmak üzere. Tabi yanılmıyorsam ve bizi taklaya getirtmediyse…

Tam şuan, oda arkadaşım olan Ahmet Abi, sitemkar tavırlarla astım hastalığımdan kaynaklanan odada sigara içemeyişinden dert yanıyor bana. Ben de dertlendim nedense bilmiyorum, açtım şarkımı.

Hakikaten dertler biter mi? Yalnızlık, sıkılmışlık, bitmek bilmeyen bir sosyal olma eğilimi… Her şey yalnız olmadığımızı hissedip kendimizi tatmin etmek için değil mi? Onun için yalandan yere gülmüyor muyuz arkadaşlarımızın hiç komik olmayan sözde esprilerine. Onun için üzmüyor muyuz ötekinden daha az değerli olan bir başka kişiyi. Her şey yalan, her şey saçma. Kıytırık bir hafta sonunda canım sıkıldı diye kendimce saçma bir yazar edasıyla basıyorum klavyenin beyaz tuşlarına.

Klavye demiş ve teknolojiye göz kırpmışken belirtmek isterim, bugün ilk defa yurt dışından ürün sipariş ettim. Paramı çektiler bir güzel. Ancak hala sistem üzerinde bir hareketlilik yok. Umarım taklaya gelmem. Öğrenciyim ne de olsa.

Kalksam bi’ dert, otursam bi’ dert. Bitsin desen de dertler biter mi? 

2016-10-23