Blogu sözlüğe çeviren tema!

CakirSözlük | WordPress’i Sözlük Formatına Çeviren Tema

Merhabalar yine bir sözlük çalışması ile karşınızdayım ve bu sefer tema tam olarak tamamlandı. ?

Temayı tanıtmak gerekirse,

Sade, göz yormayan sözlük yapmaya çalıştım. Mobil uyumludur.

Başlık Açma bölmesi için yayınladığınız sayfa Başlık Aç şablonlu ve kalıcı bağlantısı SİTEADRESİ/yeni/ ‎şeklinde olmalıdır.

Üye girişi bölmesi için yayınladığınız sayfa Login şablonlu ve kalıcı bağlantısı SİTEADRESİ/giris/ ‎şeklinde olmalıdır.

Üye Kaydı bölmesi için yayınladığınız sayfa Register şablonlu ve kalıcı bağlantısı SİTEADRESİ/kayit/ ‎şeklinde olmalıdır.

Dinamik olarak kullanılabilir olan sağ sidebar mevcuttur, gelecekte bu alana “başlıkla alakalı video” sistemi eklemeyi düşünüyorum.

Temada özel kullanıcı kaydı şablonu ve kullanıcı giriş şablonu mevcuttur.

Yeni üye olanların yetki düzeyini, içerik sağlayıcı olarak ayarlayıp çaylak olmalarını sağlayabilir, direkt yazar yaparak çaylak sistemi oluşturmayabilirsiniz.

Yazar sayfası mevcuttur lakin “olduğu kadar” denilerek yapılmıştır. Pek kullanışlı değil, author.php üzerinden keyfinize göre şekillendirebilirsiniz.

Arama fonksiyonu çalışır durumda ve sadece başlık isimlerinde arama yapmaktadır.

Sözlüklerin olmazsa olmazı olan, bakınız ve gizli bakınız fonksiyonları çalışmaktadır.

Kalıcı bağlantı ayarlarını resimde görüldüğü gibi yapmanız tavsiyemdir:

Kalıcı Bağlantı Ayarları

Entry sayfası mevcuttur, linke dayalı özel entry gösterimi yapılmakta.

Ekran Görüntüsü:

Demoİndir

Demo Hesabı,

isim: demouser , şifre: demo

Umarım bu sözlük teması işinize yarar.

Yorumlarınızı bekliyorum…

 

İlerde tema paneli eklemeyi, entryleri yöneticilerin silmesini sağlayan kısa yol yayınlamayı planlıyorum.

About CakirEfekan 39 Articles
Evet, ben...

25 Comments Posted

   • Bu çok hızlı cevap için teşekkürler:) sorun şu ki araya yazdığımız başlığı aratmıyor. olmayan bişeye link vermiş oluyor. Bu linki siteadi com /?s=aranan + terim gibi bir yapıya bağlayabilir miyiz? Böylelikle bkz verdiğimiz link tıklandığında başlıklarda arama yapmış olur?

    • Evet aslında bu dediğiniz yapılabilir hatta güzel de olur. Uygun bir vakitte buna göz atacağım. Teşekkürler değerli yorumunuz için.

     Kendime not bırakayım sonrasında anımsayamıyorum nasıl ilişki kurduğumu 😀 bkz link formatı değiş -> kontrol et var mı yok mu -> yönlendir

  • Hocam sonuçta açık olarak yayınlıyorum satmıyorum, benim tercihim kaldırılmamasından yana ama kimseyi de zorlayamam. Site içerisinde bir yerde atıfta bulunsanız da makbul geçer, size kalmış istediğiniz gibi kullanın. 🙂

   • Bu cömertliğiniz için teşekkür ederim. Scriptinizde “pluggable.php” dosyasında hata var gibi görünüyor. Siteye kurduğumda her sayfada bu dosyayla ilgili bir hata var. Belki de PHP sürümü sebebiyle bu hata oluşuyordur. Scriptin uyumlu olduğu PHP sürümleri hangileridir? Ben PHP 5.6 kullanıyordum.

 1. hocam elinize sağlık yalnız başlıklar post olarak düşüyor doğal olarak. ben bunu kendi temamın içinde kullanmak istiyorum da yeni tema yazıyorum. acaba multi-tema eklentisini kullanıp bu başlıkları da anasayfadan functions.php ile kaldırabilirim. Daha başka bi yol nasıl yaparız eklenti bu yazdığım uzun yollu çözüm

  • Hocam tam olarak istediğinizi anlayamadım, sözlük sistemini bir tema içinde ayrı bir bölme olarak mı kullanmak istiyorsunuz?
   Eğer anladığım doğru ise sözlük kısmı için bir taxonomy oluşturabilir başlıkları orada biriktirebilirsiniz. wp_query ile de taxonomylere göre çekim işlemi yaparsınız.

   • aynen öyle hocam bu sistemi tema olarak değil de kategori olarak ayarlayabilir miyiz? önce bu sözlük kategorisindeki yazılar anasayfada listelenmeyecek. sonra özel kategori sayfası ayarlanacak ve temanızdaki şekilde postlar listelenecek. üye girişi zaten temada mevcut hali ile giriş yaparlar.

    • Hocam functions dosyasını birleştirin temanızda muhtemelen çakışan kodlar yoktur diye ümit ediyorum. ardından örneğin benim temamın anasayfasını temanızda belirli bir sayfada görüntüleyeceksiniz, bunun için benim index sayfamı, header ve footer bölümleriyle alın, kendi temanızda page-2.php’ye yapıştırın. bu page-2.php’nin en üstüne şu kodları ilave edin:
     < ?php /* Template Name: Sözlük Anasayfa */

     Ardından yeni bir sayfa oluşturun ve şablon tipini Sözlük Anasayfa seçerek yayınlayın.
     Sayfa kalıcı bağlantısını /sozluk olarak kaydederseniz, siteniz.com/sozluk kısmında bu temayı kullanabilirsiniz.
     İstediğiniz şeyin en temel noktaları bu anlattığım kısımlar, arada hatalar olacaktır muhakkak, daha önce hiç temaları birleştirmeyi denemedim.
     Ancak dediğim gibi bu yöntem ile temanızdan bağımsız sayfaları bu oluşturacağınız page dosyalarıyla ekleyebilirsiniz. Ayrıca functions.php dosyanızı en başında yedekleyin ki sonra üzülmeyelim, bir sorun çıkmasın.

     • Hocam şuan inş çakışan kodlar olmazsa olucak temaya göre uyumlu hale getirmeye çalışıyorum. Bir de page-baslikac.php’de iki kere header i çağırmışsınız.

 2. Çakır bey ellerinize emeğinize sağlık yıllardır forumlarda insanların düzgün çalişan bir sözlük arama çabası vardı.Bulunan ya çalişmazdı yada virus dolu olurdu. Buna çare olduğunuzun farkındasınız umarım. Bunlardan biri de bendim.Hali hazırda tam zamanlı bır ıste calıştığım için kod yazma programlama öğrenip hazırını beklemeden kendim yapmaya pek vaktım ve fırsatım olmadı gelebildiğim aşama şu an web dizayn noktası.Scriptinizi görür görmez hemen aklımdaki projeyi yapmak için harekete geçtim temayı yukledim.Sorunsuz çalıştırabildim. Fakat son bir noktada ne denediysem başaramadım ve aklıma en son size mesaj atmak geldi. Bu sözlüğün bulunduğu siteye üye olunurken sadece bir (belirlenmiş) mail uzantılı adres sahipleri kayıt olup yazabilsin istiyordum.Bunu yaptıgını iddaa eden bır kaç plugin indirdim denedim fakat çalışmadı, php dosyalarından bir ayar düzeltmek gerekir diye düşünürken internetten araştırdıklarımı denedim fakat bu sefer tema çalışmadı, ayarladan aradım galiba öyle bir spesifik ayar yok. Bulabildiğim kadarıyla yasaklı olanlara “Blacklist ve izinli olanlara ‘Whitelist’ olarak geçiyor. Bu konuda bilginize ve anlayışınıza sıgınarak sizden yardım talep ediyorum.

  Tesekkurler

  • Temayı kullandığınız ve beğendiğiniz için öncelikle ben teşekkür ederim, elimden geldiğince bir şeyler yaptım zamanında, şuan daha gelişmişi üzerinde çalışıyorum ama onu paylaşır mıyım bilmiyorum açıkçası. Sorunuza gelecek olursak kendim çalıştırıp denemedim ama işe yarayacağını düşündüğüm çözüm şöyle:
   functions.php’de yer alan

   if (!is_email( $user_email )) {
   $errors[] = 'E-posta diyoruz, sen ise kalkmış ne yazmışsın.';
   }
   else {
   if (email_exists( $user_email )) {
   $errors[] = 'Her e-posta adresi için bir üyelik geçerli, dikkat çekiyosun...';
   }
   }

   olan kısmı,

   if (!is_email( $user_email )) {
   $errors[] = 'E-posta diyoruz, sen ise kalkmış ne yazmışsın.';
   }
   else {
   if (email_exists( $user_email )) {
   $errors[] = 'Her e-posta adresi için bir üyelik geçerli, dikkat çekiyosun...';
   }
   elseif(!preg_match("#\@domain\.com#", $user_email)){
   $errors[] = 'İstenen türde mail adresi kullanmıyorsun.';
   }
   }
   şeklinde değiştirin.
   \@domain\.com ifadesinde “@” ve “.” karakterlerinden önce tekrar sola yatık eğik çizgi kullanarak kendinize göre düzenleyin.
   istediğiniz çözüm muhtemelen böyle olacaktır.

 3. elinize sağlık çok güzel bir tema olmuş. fakat bir sorum olacak alt alta bkz. verme özelliğinde bir sorun yaşıyorum örneğin bir yorumda yada bir başlıkta alt alta farklı iki tane bkz. veremiyoruz.

  (bkz: deneme)
  (bkz: sözlük)

  şeklinde aynı yorumda yada aynı başlıkta bu şekilde birden fazla farklı bkz. verdiğimiz zaman sadece ilk verilen bkz. olarak diğerleri linkleniyor, yani üstteki gibi verirsek (bkz: sözlük) e tıkladığınızda sizi deneme başlığına yönlendiriyor.

  bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilir misiniz lütfen?

 4. Arama çalışmıyor?
  Renk değişikliği yapabilirmiyiz
  Ve en üste çakır sözlük teması logosunun yanına başlıklar olsa daha iyi olacak.
  Ekstradan altına küçük bir menü daha eklenebilir çünkü kanallar arası geçişe lazım olacak.
  Eline sağlık efekan kardeşim. Başarılarının devamını dilerim
  Seninle bir projede yer almak isterim kardeşim mesajını bekliyorum.

 5. bkz yorum eklentisi olarak çıkarın da satın alalım hocam bir türlü ion mag temasına entegre edemedim.
  temanız güzelde sanırsam devam etmeyeceksiniz . teşekkürler yinede emeğinize sağlık

  • bu tutkum esasında hala dinmiş değil, ancak bu mevzuları doğru dürüst inşa edebilmek adına bilgisayar mühendisliği ile çift anadal yapabilmek için son 1,5 senedir çok yoğun çaba sarf ettim ve şu anda bilgisayar mühendisliği eğitimimi almaya başladım. karmakarışık, yarımyamalak bilgilerle pek olacak şey değil bence bu sistemler, alaylı biçimde kendini geliştirip herkesin anlayacağı şekilde düzen oturtmak cidden çok zor iş ve ben bunu beceremedim. umarım yakın zamanda aldığım eğitim ile birlikte tekrar kolları sıvarım. çok teşekkür ederim yorumunuz için.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*